Englannin maajoukkueen ja Tottenhamin hyökkääjä Harry Kane loukkaantui sunnuntaina FA Cupin puolivälieräottelussa Millwallia vastaan. Nilkkavamman saaneen 23-vuotiaan hyökkääjän huhuillaan olevan poissa pelikentiltä jopa kaksi kuukautta. Kane johtaa Valioliigan maalipörssiä yhdessä Evertonin Romelu Lukakun kanssa 19 osumalla.
Valioliigassa toisena olevalle Tottenhamille Kanen loukkaantuminen on paha takaisku, sillä joukkueella ei ole samanlaista maalinsylkijää. Manageri Mauricio Pochettino uskoo kuitenkin, että eteläkorealainen laituri Son Heung–Min tai hollantilainen hyökkääjä Vincent Janssen pystyvät paikkaamaan Kanea tämän loukkaantumisen ajan.
Chelsea johtaa Valioliigaa kymmenellä pisteellä ennen Tottenhamia. Heung-Minin ja Janssenin on onnistuttava tulevissa otteluissa, jos Tottenham aikoo vielä saavuttaa Chelsean.
Lähteet: Valioliiga.com