Monien perheeseen kuuluu sisarusten ja vanhempien lisäksi myös lemmikkejä, minulla on koira. Mielestäni koiran pitää saada olla osa perhehetkiä ja -retkiä. Meidän koira saa syödä luonani ruokapöydän ääressä, nukkua sängyssä ja istua sylissä autossa. Minusta tuntuu pahalta jos jätän koirani yksin kotiin, vaikka tiedän että hän pärjää.

Olen alkanut kiertämään erilaisia paikkoja missä voidaan viettää aikaa niin, että koiratkin ovat tervetulleita. Tällä kertaa testiin pääsi koiraystävällinen pieni kahvilaterassi Cafe Regatta.

Cafe Regatan löytää Töölöstä merenrannasta. Regatan ihanan maalaisromanttinen punainen tupa erottuu jo kaukaa.

 Suoraan terassilta pääsee jäälle ja useat lenkkeilijät ja koiranomistajat poikkeavatkin lenkiltään kahville suosittuun kahvilaan.  Kahvilan terassilta löytyy myös nuotio, jossa on mahdollisuus paistaa kahviosta ostettuja grillimakkaroita. 

Kuvat ja teksti: Roosa Sallila