Järjestelmällinen, mutta rento nuori lahjakkuus Betty Aho, artistinimeltään B.W.A tekee asiat omalla tavallaan ja juuri kuten haluaa. Hänen musiikkinsa on omalaatuinen sekoitus hiphopia, rnb:tä sekä dancehallia.
16. Marraskuuta ensimmäisen sinkkunsa CREEPER julkaisseesta B.W.A:sta kuullaan vielä paljon tulevaisuudessa. AK- duo ryhmästä soolouralle lähtenyt B.W.A on hakenut inspiraatiota 90-luvun musiikista, ja tuo nyt kuuluviin uniikin tyylinsä ja oman kosketuksensa.
B.W.A on ollut mukana kahden dj:n projektissa D.R.E.A.M.G.I.R.L.S:issa ja kertoo tämän kokemuksen olleen mahtava. Kovassa nosteessa ollut D.R.E.A.M.G.I.R.L.S on kuitenkin vain projekti, eikä tyttöryhmä, kuten media heitä kuvailee. Jokainen jäsen on oma yksittäinen artistinsa.
Kirjoittaminen on harrastus, joka vei B.W.A:n syvemmälle rap-musiikkiin. Kansainväliseksi artistiksi toivova b.w.a neuvoo muita olemaan omia itsejään ja olemaan luovuttamatta huolimatta niistä esteistä, joita matkalla varmasti tulee.
B.W.A:n suurimpia musiikillisia unelmia on kansainvälinen ura sekä kiertue Euroopassa. ”It will be a hell of a show, obviously”, hän toteaa hymyssä suin.
Artistin ensimmäinen sinkku kuunneltavissa Spotifyssa:
B.W.A:n instagram: https://www.instagram.com/missb.w.a/?hl=fi
Kuvat: Liisa Hietanen
Teksti: Samira Vauhkonen, Liisa Hietanen