-
Päivi ja Johannes. Kaksikko, joka rikkoo rajoja ja näyttää, kuinka
studiossa tanssitaan. Illassa tarkastellaan mm. Tohtori Sykeröä ja
Hopeanuolta ja näiden juontajille aiheuttamia traumoja.
Päivi Sohlman ja Johannes Tarhio studiossa. Sähkeuutiset juonsi Topi Virtanen.
Ohjelman tuotti Juha Danson. Erikoisreportterina Anna Laine.

Kuuntele podcast alta.
-
Studiossa viihdyttivät Suvi Kosunen ja Johnny Björninen. Uutiset ja sään tarjosi Henri Näre. Reportteri Anna Laine sivisti kuulijoita mielenkiintoisella näyttelyllä Ateneumin taidemuseossa.
Tiedätkö mikä on kalsarikännin syvin olemus ja filosofia? Onko toisella juontajista kaipuutauti? Millaista oli Suomessa 1930-luvulla? Kuuntele.

-
Mysteeribiisi- kisa ratkeaa lähetyksen lopulla! Osallistu Trombit:n Facebook- sivulla ja voita huikea mysteeripalkinto!
-
PreMatchin perjantaissa keskusteltiin tulevan viikonlopun urheilutapahtumista. Haastattelussa oli Esport Oilersin salibandyn pelaaja Onni Piiparinen.
Lähetyksen lopussa kuultiin myös hauska tietovisailu jossa Lahti ja Imatra ottivat mittaa toisistaan. Studiossa äänessä olivat Ville Westerlund, Santeri Tynkkynen ja taustatoimittaja Juha Rapo. Tuottaja toimi Santeri Silvennoinen aka Nuori Sandels.
-
Liigan entinen kaksinkertainen maalikuningas Olli Palola on kovassa vedossa Ruotsin SHL:ssä. Viimeisimmässä ottelussaan Palola iski kaksi maalia. Oululainen on seurajoukkueensa Växjö Lakersin paras pistemies. Mies onkin iskenyt 52 ottelussa teho 21+27.
Pisteillään hän on kolmas koko sarjan pistepörssissä. Kaiken kruununa Växjö voitti vielä runkosarjan ja lähtee parhaista asetelmista pudotuspeleihin.
-
Manchester Cityn manageri Pep Guardiola on valittu Valioliigan kuukauden manageriksi.
Manchester City otti helmikuussa kolme peräkkäistä voittoa Guardiolan johdolla. City voitti West Hamin 4-0, Bournemouthin 2-0 ja Swansean 2-1.
Viime kuussa City pelasi ainoastaan kolme liigaottelua, johtuen Mestarien liigan ja FA Cupin kiireistä.
Lähteet: skysports.com
-
Red Bullin tallissa ajava belgialainen Max Verstappen venyi alle 1:19:5-aikaan, kun 19-vuotias kuljettaja ajoi Barcelonan testeissä kierroksen aikaan 1:19.491. Continue Reading…
-

Lavatanssijumppaa ja olutjoogaa! Eiks ne ois aika buenot harrastukset? Perjantaifiiliksissä Ajatushatussa kuullaan väittely RAP vs ROCK. Hyvä meininki, perjantaifiilis. Juontajina Tiina Ryynänen ja Juha Kyyrö. -
KooKoo lainaa kaksi pelaajaa loppukaudeksi Mestikseen. Continue Reading…
-
Visuaalisen Journalismin Kilta ry jakoi Suomessa ensimmäistä kertaa jaetun Visuaalisen journalismin palkinnon. Palkinnon sai Karkotetut projekti. Karkotetut kertoo Euroopasta häädettyjen ihmisten tarinan, heidän maahan tulosta aina maasta häätämiseen ja sen jälkeiseen elämään. Euroopasta häädetään vuosittain yli 160 000 ihmistä ja Karkotetut antaa näille ihmisille äänen.

Karkotetut-projektiin osallistui toimittaja Kaisa Viitanen, valokuvaaja Katja Tähjä, graafikko Anne-Mari Ahonen, tutkija Niina Vuolajärvi, teatterintekijä Elina Izarra, valokuvaaja Laura Oja, graafikko Anna Mattson, toimittaja Anne Ignatius, toimittaja Johanna Kippo ja tutkija Jukka Könönen.
Projektiin sisältyy mm. tietokirja, näyttely, teemailta, näytelmä ja seminaari.
Kilpailun rahoitti Helsingin Sanomain Säätiö ja palkinto on 10 000 euron arvoinen. Kilpailuun osallistui kokonaisuudessaan 105 työtä.

Lauri Penttinen
