-
Vuoden 2016 parhaat kuvat sekä valokuvaajat palkittiin tiistai-iltana Korjaamolla. Kilpailuun osallistui 95 valokuvaajaa yhteensä 1950 työllä. Palkintoja jaettiin tänä vuonna 10 eri sarjassa.
Arvostetun Kuvajournalisti palkinnon sai Markus Jokela ja Akseli Valmunen palkittiin vuoden lehtikuvasta sekä reportaasista.
Viime vuoden Haastaja-sarja vaihtui tänä vuonna Uusi kuvajournalisti -kategoriaksi ja siinä palkittiin Ville Rinne. Video 2016 -sarjan voitti Riina Rinne dokumentaarisella teoksella. Hannu Lindroosin urheilukuva ylsi vuoden parhaaksi ja saman sarjan kunniamaininnan sai Martti Kainulainen.
Vuoden uutiskuvana palkittiin Juha Metson valokuva ja vuoden henkilökuvan otti Elias Lahtinen. Karoliina Paatos palkittiin Kuvaessee 2016 -sarjassa ja Kaisa Rautaheimo sai kunniamaininnan esseestään. Yleisön suosikiksi nousi Meeri Koutaniemi, hän keräsi yhteensä 913 ääntä. Kaikkiaan ääniä annettiin 2091 kpl.
”Voittajakuvat edustavat suomalaisen kuvajournalismin huippua. Palkitut valokuvaajat toimivat monipuolisesti dokumentaarisen valokuvan laajalla työkentällä. Kilpailussa menestyneet kuvat ovat osoitus ammattimaisen kuvajournalismin tarpeesta saturoituneessa mediassa”, toteaa Suomen kuvajournalistit ry:n puheenjohtaja Miikka Pirinen.
Voittajat valitsi viisihenkinen tuomaristo, johon kuului elokuva- ja teatteriohjaaja Mika Ronkainen, tutkija ja kirjailija Hanna Weselius, valokuvaaja Liis Treiman, kuraattori Rebecca Simons ja kuvatoimittaja Mikko Takkunen. Takkunen on toiminut myös World Press Photo –kilpailun tuomaristossa.

Kuvassa Elias Lahtinen sekä hänen vuoden henkilökuvan voittanut teos. Voittajatöiden näyttely Sanomatalon Mediatorilla Helsingissä 13.–26.03.2017
Kuvajournalismi 2016 –näyttely avautuu 13.03.2016. Näyttelyssä on esillä kaikki voittajatyöt aina 26.03.2017 saakka.
-

Vahvaa kahvia ja puhetta tällä kahvitauolla. Suvi Kosunen ja Johnny Björninen puhuvat mm. säästä, Neverlandista, Pohjois-Koreasta ja sipuleista. Kyllä, luit oikein, sipuleista! Reportteri Anna Laine joutui laittamaan hajuaistinsa koetukselle. Uutiset toimitti Henri Näre.
-
Tieteellisesti luonnoton radio-ohjelma. Normaali kokoonpano: Suvi Kosunen, Toni Randén, Niina Lampimäki ja Topi Virtanen. Poikkeuksellisesti nyt studiossa olivat vain Suvi ja Toni. Pohdinnassa oli mm. uusi sääskilaji, hiihdon funktio sekä tutustuminen mekaanisen musiikin museoon.
-
Tiistaina iltapäivän PreMatchissa keskusteltiin jääkiekon Liigasta, ja haastattelussa SaiPan hyökkääjä Jesse Hallikas.
-
Tiistain Ajatushatussa juontajat Pauliina Herronen ja Tiina Ryynänen käsittelevät fanitusta, äitiyspakkausta ja jokapäiväisiä 18-vuotisbileitä. Väittelyssä ”sinkkuus vs parisuhde” molempien osapuolien kanta kiteytyy ja murenee sipsipussiin. Reportteri Elina Kauppila fiilistelee bilistä ja bisseä unelmien treffipaikassa ja Mikaela Clausén toimittaa uutiset.
Kuuntele podcast – ja ajattele.

-
Nyrkkeilyn raskaansarjan entinen maailmanmestari Tyson Fury, 28, on ilmoittanut palaavansa kehään toukokuussa. Edellisen kerran Fury otteli marraskuussa 2015, kun hän voitti raskaan sarjan hallitsevan mestarin Vladimir Klitshkon.
Fury joutui kuitenkin myöhemmin luopumaan mestaruusvöistään kokaiinikäryn takia. Furyn mestaruusvyöt menivät Britannian Anthony Joshualle ja Uuden-Seelannin Joseph Parkerille.
Fury ilmoitti, että haluaisi otella uudestaan Klitshkoa vastaan. Sitä ennen Klitshko ottelee kuitenkin mestaruusottelun Joshuaa vastaan.
Furyn paluuottelusta ei ole toistaseksi muuta tietoa, kuin se, että se järjestetään 13. toukokuuta.
-
Salibandyliigan kahdeksannella sijalla majailevaa Indiansia tällä kaudella valmentanut Stefan Korhonen korvataan viime vuoden valmentajalla Mikko Laurikaisella. Continue Reading…
-
Kontinental Hockey League on edennyt konferenssin välieriin.Vain kahdeksan joukkuetta on jäljellä taistelemassa Gagarin-cupista. Continue Reading…
-
Trombit on jälleen käynnissä. 6.3.-7.4.2017 välisenä aikana HEO Median 50 journalismiopiskelijaa julkaisevat juttuja, valokuvia ja videoita ja kuuluvat radiossa Trombit FM 105.8 MHz.
Ajankohtaista-osuudessa nostetaan esille päivänpolttavia aiheita opiskelijanäkökulmasta. Tervetuloa mukaan seuraamaan!
-
Tämän illan Mestarien liigan kierros tarjoaa kaksi herkkupalaa.
Illan otteluparit ovat Arsenal – Bayern München, sekä Napoli – Real Madrid. Continue Reading…
