-
Ihmisten lisäksi Helsingin katukuvaan kuuluu vahvasti myös koirat. Nämä persoonalliset sydäntenvalloittajat tuovat synkkänäkin päivänä ohikulkijoille aihetta hymyyn.
-
Viimeisessä Ällä-show’ssa Ilona Lämsä ja Toni Lång puhuivat liikuntaan liittyvistä myyteistä. Mukaan keskusteluun pääsivät spinningohjaaja Lauri Elenius sekä satunnaiset kaduntallaajat gallupin muodossa.
-
Markus oli tänään viimeistä aamua Tromibitin aamuvuorossa Hannan seurana. Aamun lähetyksessä käytiin läpi aikaisempia lähetyksiä ja palattiin Hannan hieman rönsyilevään tapaan kertoa asioista – ajo-ohjeita unohtamatta.
-
Sunnuntailiiga on hieno asia. Mitäpä muutakaan tekisit sunnuntaiaamuisin kuin potisit krapulaa sängyssä? Jalkapallo on paras mahdollinen vaihtoehto.
Continue Reading… -
11.4.1960 syntyi Jeremy Clarkson, englantilainen toimittaja ja autoasiantuntija. Toni ja Tommi ottivat autot aiheeksi ja väittelivät mistä tulevat oikeat autot, Saksasta vai Japanista? Kuuntelija Ville Iisalmesta ratkaisi tämän väittelyn.
-
Monelle ihmiselle hiukset ovat iso osa ulkonäköä, joillekin myös osa omaa identiteettiä. Toiset leikittelevät erilaisilla hiustyyleillä ja kampauksilla, osa antaa suortuviensa vain olla luonnollisesti. Hiuslaatuja ja -tyylejä on lukemattomia.
Osalla ihmisistä on kaljuuntumista tai hiustenlähtöä aiheuttava geeniperimä, mutta myös monet sairaudet ja niiden hoidot voivat aiheuttaa hiustenlähtöä tai hiuslaadun heikkenemistä. Koska hiukset ovat monelle ihmiselle tärkeä osa omaa identiteettiä, nykyään on myös mahdollista lahjoittaa omia hiuksiaan hyväntekeväisyyteen. Lahjoitetuista hiuksista tehdään muunmuassa peruukkeja niitä tarvitseville. Lahjoitettavat hiukset saavat olla värjättyjä ja käsiteltyjä, mutta niiden pitää olla luonnollisen näköiset.
Hiustenleikkaus voi tuntua pelottavalta ja pelko katumisesta on todellinen, mutta terveellä ihmisellä hiukset kasvavat ajan myötä takaisin. Terveelle ihmiselle hiukset ovat uusiutuva luonnonvara, joita voi myös käyttää muiden auttamiseen.










Teksti ja kuvat: Tuuli Vähämäki
